Tagi:

Rewitalizacja skweru przy parku zdrojowym w Nałęczowie.

Lokalizacja: Nałęczów
Inwestor: Gmina Nałęczów
Projekt: „Wśród Zieleni” Wojciech Ogiński we współpracy z architekt krajobrazu Agatą Kozikowską; 2010-2011
Realizacja: „Wśród Zieleni” Wojciech Ogiński ; 2012-2014

Nałęczów jest malowniczo położonym miastem w województwie lubelskim, które słynie z uzdrowisk przeznaczonych dla osób cierpiących na schorzenia kardiologiczne. Władze miasta dokładają nieustannych starań, mających na celu stworzenie komfortowych warunków życia dla mieszkańców i licznie odwiedzających Nałęczów gości.

P1150374

Władze miasta przy współpracy z firmą Wśród Zieleni podjęły się rewitalizacji skweru znajdującego się pomiędzy jednymi z głównych ulic – ul. Armatnia Góra i ul. 1-go Maja. Teren usytuowany jest przy bardzo ważnym szlaku komunikacyjnym- drodze wojewódzkiej nr 830 łączącej Lublin z Bochotnicą. Założeniem projektantów było stworzenie reprezentacyjnej przestrzeni pełniącej funkcje: rekreacyjne, wypoczynkowe, rozrywkowe i edukacyjne.

P1150383

Przeprowadzona w staranny sposób rewitalizacja obejmowała: wyznaczenie i wykonanie nowych alejek spacerowych, rozbudowę placu zabaw, rozmieszczenie małej architektury m.in. altany i donic z roślinami, lokalizację letniej galerii oraz postoju dla dorożek, zaprojektowanie nowych kompozycji roślinnych oraz objętą na szeroką skalę pielęgnację drzew.

P1150385

Warto podkreślić, że oprócz wymienionych elementów małej architektury, projektanci zdecydowali się wprowadzić element przestrzenny w formie rzeźby ‘Fortepian’, który ma znaczenie zarówno symboliczne (w pobliżu przebiega ulica im. Fryderyka Chopina) jak i wymowę historyczną. Co roku w Pałacu Małachowskich odbywają się ‘Nałęczowskie Divertimenta’ mające na celu promowanie muzyki klasycznej.

P1150406

Integracji mieszkańców i pensjonariuszy sprzyja fontanna i stoliki szachowe rozmieszczone w obrębie placu. Niewątpliwym wyzwaniem dla projektantów z firmy Wśród Zieleni było stworzenie kompozycji roślinnej, która zabezpieczyłaby brzegi rzeki Bochotniczanki przed erozją, jednocześnie filtrując wodę. W tym celu zastosowano faszynę wegetacyjną oraz rośliny wieloletnie o charakterze łąkowo-okrywowym.

2 P1150382

Można śmiało powiedzieć, że odpowiedni dobór gatunków i odmian materiału roślinnego dostosowany został do potrzeb rekreacji i sposobu użytkowania terenu. Stworzenie kompozycji o różnym charakterze i przeznaczeniu, miało na uwadze komfort wypoczynku osób korzystających z terenu w Centrum Nałęczowa.

 

Materiały: „Wśród Zieleni” Wojciech Ogiński; Michał Józefczak
Zdjęcia: http://www.ogrodnicy.com/

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE