Tagi:

Projektanci SelgasCano zaprojektowali Pawilon Serpentine

Do zaprojektowania prestiżowego pawilonu Serpentine Gallery, który co roku, każdego lata pojawia się na trawniku londyńskiej galerii. Corocznie budowane obiekty tymczasowe zaliczane są do  ikon architektury, gdyż są to przeważnie dzieła cenionych na całym świecie architektów.

W tym roku do zaprojektowania pawilonu została zaproszona hiszpańska pracownia architektury SelgasCano, która słynie z wykorzystania w swoich projektach materiałów syntetycznych i najnowszych technologii.

 

Pracownia została założona przez absolwentów Escuela Técnica Superior de Arquitectura – José Selgas’a i Lucíę Cano już w 1998 roku. Pierwsze projekty to centrum konferencyjne i audytorium w hiszpańskim mieście Badajoz oraz silikonowy dom w Madrycie.

Selgas-Cano-portrait_dezeen_sq

 

4520_l

Audytorium w Badajoz fot. Paulo Simoes

Silikonowy Dom fot. Paulo Zimoes

Silikonowy Dom fot. Pablo Zuloaga

Projektem, który przyczynił się do popularności hiszpańskiej pracowni było przeszklone biuro w parku.

Przeszklone biuro. fot.Iwan Baan

Przeszklone biuro. fot.Iwan Baan

W 2010 roku zakończyli realizację centrum sportowego w hiszpańskim mieście Merida. Więcej:

http://archemon.com/skate-park-jak-chinski-smok/

Rok później dobiegły końca prace nad audytorium w kartageńskim porcie na południowym-wschodzie Hiszpanii. Budynek nazwany „EL B” charakteryzuje się bardzo oryginalną fasadą, dzięki której wnętrze emanuje światłem. Inne projekty to malutka klinika medyczna w regionie Turkana w Kenii  oraz audytorium i centrum kongresowe w Cacere.

Audytorium w Kartaginie fot. Iwan Baan

Audytorium w Kartaginie fot. Iwan Baan

Warto podkreślić, że Serpentine Pavilion jest jedną z najcześciej odwiedzanych budowli na świecie. Hiszpańscy projektanci dołączyli do grona wybitnych architektów, m.in. Frank’a Gehry’ego, Zahy Hadid, Rem’a Koolhass’a, Oscara Niemeyer’a oraz Peter’a Zumthora.

Serpentine pavilion 2013 proj. Sou Fujimoto fot. Iwan Baan

Serpentine pavilion 2013 proj. Sou Fujimoto fot. Iwan Baan

Architekci z pracowni SelgasCano zaprojektowali pawilon transparentnego materiału. Projektanci podkreślają, że najbardziej zaawansowane technologie muszą być całkowicie przejrzyste. Dyrekcja Serpentine Gallery Julia Peyton-Jones  i Hans Ulrich Obrist jednogłośnie stwierdzili, że Hiszpanie są doskonałym wyborem, aby uczcić 15 rocznicę otwarcia pawilonu. SelgasCano są architektami doskonale odnajdującymi się w naszych czasach, oferują kuszące wizje przyszłości. Innowacyjne zastosowanie materiałów, odważne wykorzystanie koloru, zabawa i zamiłowanie do natury sprawi, że przyszłoroczny letni pawilon będzie bardzo spektakularny. „To niesamowita i niepowtarzalna okazja, aby pracować w królewskim ogrodzie w centrum Londynu. Oba aspekty- „ogród” i Londyn – są dla nas bardo ważne w procesie projektowania”- wyjaśniali architekci.

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE