Konkurs make me! organizowany jest w ramach Łódź Design Festiwal – wydarzenia skupiającego się na różnych odsłonach designu. Konkurs ten, to jeden z najpowszechniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych projektantów. Adresowany jest do designerów, studentów i absolwentów, przede wszystkim kierunków artystycznych i projektowych, którzy rozpoczynają właśnie przygodę z tworzeniem obiektów o potencjale wdrożeniowym. Prace oceniane są dwuetapowo przez specjalnie dobrane, różnorodne w swoich zainteresowaniach jury. W pierwszej kolejności, na podstawie przesłanych formularzy, wybranych zostaje około 20 najlepszych zgłoszeń, które prezentowane są później podczas festiwalu na wystawie pokonkursowej. W drugim etapie jury przygląda się na żywo wyselekcjonowanym prototypom i wybiera zwycięzcę, który otrzymuje nagrodę główną: Paradyż Award 20,000 PLN.
Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu make me! i zdobywcą głównej nagrody ufundowanej przez Mecenasa Głównego, firmę Ceramika Paradyż została Marlene Huissoud.
Marlene pochodzi z Francji, obecnie zaś mieszka w Londynie. W 2014 roku ukończyła MA Material Futures w Central Saint Martins w Szkole Sztuki i Designu w Londynie. Oprócz wyróżnienia, o którym piszemy, została ona doceniona również między innymi w selekcji DesignBlok 2014, wybrana w Talents for Ambiente oraz nominowana do nagrody w Materialica Design & Technology Award i 10 edycji Parady Designu. Jej prace publikowano w magazynach takich jak: Dezeen, Viewpoint, Inhabitat, Treehugger, Frame Magazine, Icon, czy Design Milk.
Zwycięski projekt Marlene na Łódź Design Festiwal nosi nazwę ”Z owadów”. Zainteresowanie tematem pszczelarskim autorka wyniosła z domu – jej rodzina zajmuje się we Francji hodowlą pszczół oraz jedwabników. Do swoich prac Marlene wykorzystuje odpady pozostałe po produkcji miodu oraz odrzucone po uzyskaniu dojrzałości kokony jedwabników. Szczególnie interesuje ją substancja wytwarzana przez pszczoły jaką jest propolis – naturalna, biodegradowalna żywica. Do tworzenia obiektów z propolisu wykorzystała wiele technik z zakresu obróbki szkła, dzięki czemu jest w stanie stworzyć produkty z przeróżnych dziedzin takich jak: meblarstwo, dekoracje czy moda. W końcowym efekcie powstają rzeczy w 100% naturalne, charakteryzujące się oryginalnym wyglądem, zapachem i jakością.
Jury w projekcie zdolnej projektantki, urzekło przede wszystkim jej świeże podejście do tworzenia. Docenili oni zarówno sam produkt, ale nie pozostali obojętni na sposób i materiały wykorzystane do jego realizacji. Za godne uwagi uznano również zwrócenie uwagi na potrzeby drugiego człowieka. Marlene jest artystką odważną, przykładającą dużą wagę nie tylko do gotowego produktu, ale do całego procesu twórczego. Jej poglądy w połączeniu z oryginalnością, pasją i kreatywnością zaowocowały bardzo udanymi efektami.
Oto jak wygląda niezwykły proces twórczy:
Pozostałe projekty Marlene również zasługują na uznanie. Tak prezentują się wybrane przykłady z portfolio artystki:
Źródła: Łódzdesign.com, cfileonline.org, inhabitat.com, matterofstuff.com