Sypialnia industrialna – jak ją urządzić?

Styl industrialny wciąż cieszy się olbrzymią popularnością wśród dekoratorów wnętrz oraz prywatnych użytkowników, widzących w nim powiew świeżości i przełamanie klasycznych trendów minimalistyczno-skandynawskich, które zagościły już w naszej architekturze na dobre. Czy takie surowe rozwiązania faktycznie mogą być funkcjonalne i estetyczne? Czy można je spokojnie wykorzystać w sypialni? Nieco więcej na temat industrialnych sypialni przeczytacie poniżej.

Modern loft with a kitchen and living room. 3d rendering

Sypialnia w stylu industrialnym – czy to może się sprawdzić?

Nurt industrialny kojarzy się przede wszystkim z postfabrycznymi loftami lub pomieszczeniami stylizowanymi na właśnie takie otwarte, przestronne wnętrza. Stawia się na minimalizm, okna sięgające od podłogi aż do sufitu, geometryczne formy oraz surowe materiały, wśród których króluje przede wszystkim metal, naturalna cegła, beton i lekko podniszczone drewno.

A co z oczekiwaniami wobec nowoczesnych sypialni? Przede wszystkim mają to być pomieszczenia, w których użytkownicy mogą liczyć na nieco wytchnienia i wypoczynku. Sypialnia to bowiem miejsce nie tylko do spania, ale też do regenerowania sił oraz spokojnego relaksu z bliską osobą. Sypialnia to najbardziej prywatna przestrzeń w każdym domu lub mieszkaniu. Musi zatem być przytulna i przyjazna użytkownikom.

Czy da się połączyć te dwa tak różne światy i zbudować ciepłą sypialnię w stylu industrialnym? Zdecydowanie tak. Trzeba jednak zadbać o każdy najmniejszy detal pięknej i eleganckiej aranżacji.

Jakie kolory warto stosować w sypialniach industrialnych?

Sypialnie industrialne zazwyczaj urządza się w jasnej, stonowanej kolorystyce, opartej na naturalnej barwie wykorzystanych w pomieszczeniu materiałów.

Podstawą są oczywiście odcienie drewna, metalu oraz wszechobecnych cegieł i betonu. Ten ostatni pojawia się w formie wylewki na podłodze, betonowych okładzin na ścianach oraz rozmaitych dodatków. Sporą popularnością cieszą się choćby ciekawe oprawy oświetleniowe, w których osłony źródeł światła w całości odlewa się właśnie z tego materiału.

Jakie kolory dominują w sypialni industrialnej? Zazwyczaj są to stonowane beże i szarości, najlepiej w dość chłodnych odsłonach. Oprócz nich występują różne warianty czerni i bieli, a także złoto, miedź i brązy. Niekiedy wykorzystuje się granat, jako neutralny i spokojny kolor, który dodaje elegancji do tej mocno surowej przestrzeni. Jako kolor kontrastowy chętnie wprowadza się świetliste żółcienie, stanowiące ciekawe dopełnienie tego ponadczasowego i niezmiernie prostego pomieszczenia.

Światło to podstawa – oświetlenie do pomieszczeń industrialnych

W sypialni industrialnej nie może zabraknąć światła. To ono determinuje przestrzeń oraz w dużej mierze wpływa na nastrój i przytulność wnętrza.

Podstawą są już wspomniane wcześniej okna – im większe, tym lepsze. To przez nie ma wpadać do wnętrz dużo naturalnego światła. By móc przyjemnie wypoczywać, bez obaw, że pierwsze promienie słońca zakłócą poranne leniuchowanie, warto zatem pomyśleć o żaluzjach lub roletach, opuszczanych na noc.

We wnętrzu nie może zabraknąć elektrycznych źródeł światła. Zazwyczaj są to produkty skrajnie proste, o mocno zgeometryzowanej formie. Nowoczesne produkty oświetleniowe w tym stylu wyróżniają się minimalistyczną osłoną źródeł światła. Niekiedy sprowadza się ją wyłącznie do subtelnej siatki, okalającej dekoracyjne żarówki LED. Inną opcją są lampy wiszące lub stojące z osłonami odlanymi z surowego betonu w szarym kolorze.

Najciekawsze elementy wyposażenia do przytulnych sypialni w stylu industrialnym

Jakie dekoracje można wprowadzić do wnętrz industrialnych? Zazwyczaj rezygnuje się w nich z dużej liczby dodatków i ozdób. Chętnie zawiesza się plakaty lub zdjęcia na surowych, ceglanych ścianach. Można również wykorzystać stare meble o dekoracyjnym wyglądzie, lekko nadgryzione zębem czasu.

Oprócz nich stosuje się tekstylia – efektowne i praktyczne poduszki na łóżku, dywany lub koce w proste, etniczne wzory. Wszystko to nieco ociepla przestrzeń.

W takich pomieszczeniach umieszcza się także rośliny zielone w ceramicznych doniczkach lub osłonkach z metalu (srebrzystego lub w odcieniu miedzi). To one wprowadzają sporo życia i przytulności, sprawiając, że sypialnia staje się piękna i naprawdę przyjazna dla mieszkańców.

Sypialnia industrialna – wnętrze przytulne i piękne

Nowoczesna sypialnia industrialna potrafi być naprawdę efektowna i funkcjonalna. Zastosowanie odpowiednich elementów wyposażenia oraz dodatków sprawia, że takie aranżacje, wbrew obiegowej opinii, potrafią być również niezmiernie przytulne, spełniając nawet największe oczekiwania użytkowników.

***

Szukasz informacji o ciekawym oświetleniu do domu lub ogrodu? Sporo na ten temat przeczytasz na stronie: https://azzardo.com.pl.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE