Tagi:

Hygge i lagom: jak zaaranżować okna w stylu skandynawskim?

Duńczycy i Szwedzi słyną ze swojego optymizmu i zadowolenia z życia. Ich definicje szczęścia zdobyły uznanie na całym świecie, zyskując odzwierciedlenie w trendach wnętrzarskich. W zgodzie z hygge i lagom możemy zaaranżować nie tylko swój dom, ale również okna. Podpowiadamy, jak przemycić skandynawski styl poprzez dekoracje okienne, aby cieszyć się przyjazną atmosferą.

Po dniu przepełnionym ogromem bodźców poszukujemy wyciszenia. Udajemy się więc do ulubionego miejsca, aby oderwać się myślami od czekających obowiązków i wszelkich problemów. Aby zapewnić sobie komfortowe warunki do relaksu, warto zadbać o detale. To one przekładają się bowiem na odczuwane przez nas emocje.

Ogromną rolę w budowaniu nastroju panującego we wnętrzu pełnią okna. Odmieniając ich wygląd, warto zainspirować się skandynawskimi koncepcjami szczęścia. Podpowiadamy, jak wprowadzić duch hygge i lagom do wystroju pomieszczenia, aby przebywanie w nim sprzyjało odczuwaniu wdzięczności za to, co się ma.

Hygge – duńska recepta na szczęście

Słowo hygge oznacza dosłownie wygodę. Szerzej rozumiane jest jako przytulność i komfort związany z przebywaniem w przyjaznym otoczeniu. Zdaniem Duńczyków kluczem do osiągnięcia szczęścia jest czerpanie szczerej radości z drobnych, codziennych przyjemności. Wewnętrzna harmonia wynika z bycia tu i teraz, wśród zaufanych osób, i celebrowania zwykłych momentów w serdecznej atmosferze.

Hygge stoi w opozycji do konsumpcjonizmu i pogoni za dobrami materialnymi. Aby wprowadzić ten styl do wnętrza, zamiast na przedmiotach o wysokiej wartości warto skupić się na kameralnym nastroju i bliskości natury. Na pierwszym miejscu należy postawić ciepło, skromność i funkcjonalność.

W stworzeniu aranżacji w tym skandynawskim stylu pomocne będą naturalne materiały i jasne kolory, występujące w przyrodzie. Wszelkie dodatki powinny być praktyczne i wspierać bujne życie rodzinne i towarzyskie. Drewniane meble, lniane tekstylia, dyskretne żaluzje wpuszczające miękkie, rozproszone światło – oto niezawodny przepis na wystrój wnętrza zgodny z hygge.

Aranżacja okien w stylu hygge

Odpowiednio dobrane osłony okienne pomagają stworzyć atmosferę sprzyjającą okazywaniu wdzięczności i budowaniu pięknych wspomnień. Powinny one wpuszczać do środka ciepłe promienie słońca, zapewniając przy okazji cenną prywatność. Najlepiej, gdyby były wykonane z naturalnych materiałów i zachwycały swoją ponadczasowością.

Świetnym wyborem będą żaluzje wykonane ze szlachetnego drewna lub włókna bambusowego. Gustowne lamelki ochronią wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem, a subtelna gra świateł i cieni wprawi nas w stan błogiego spokoju, kojarzącego się z hygge.

Ciekawą alternatywę dla smukłych, ekologicznych listewek stanowią bambusowe rolety. Wytrzymałe i lekkie, otulą przestrzeń delikatnym, rozproszonym światłem, tworząc intymny nastrój. Występują nie tylko w naturalnym wydaniu, ale również ciepłych odcieniach ziemi, które doskonale zgrają się z domową dżunglą i drewnianym parkietem. W otoczeniu natury i przyjaznych barw łatwiej jest celebrować codzienne chwile, niczym wierni hygge Duńczycy.

Lagom, czyli szwedzki złoty środek

Lagom to pochwała balansu i właściwych proporcji w życiu. Zdaniem Szwedów szczęście wynika z zachowania równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym, aktywnością fizyczną i relaksem. Zamiast uciekać w skrajności i brać udział w wyścigu szczurów, warto unikać przesady i doceniać to, co się posiada. Istotne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia oraz sprzyjanie naturze podczas podejmowania wszelkich decyzji.

Umiar ma znaczenie na każdej płaszczyźnie. Urządzając dom w stylu lagom, należy stawiać na funkcjonalne rozwiązania. Nie warto otaczać się większą liczbą przedmiotów, niż to konieczne. Wyposażenie powinno być praktyczne i wytrzymałe, aby mogło nam towarzyszyć przez lata.

Nie chodzi tu o całkowity minimalizm, znany z klasycznego, skandynawskiego stylu. Szwedzi zachęcają do wygody, ale bez zbędnego przepychu. Słowo lagom można bowiem przetłumaczyć jako „w sam raz”.

Osłony okienne w duchu lagom

Projektując wystrój wnętrza w zgodzie z lagom, warto stawiać na praktyczne rozwiązania, które poprawiają jakość życia i gwarantują wewnętrzny spokój. Tradycyjne zasłony nie będą więc najlepszym wyborem. Wymagają one bowiem zarówno regularnego prania, jak i miejsca w pomieszczeniu.

Odejść od zbędnej dekoracyjności pomagają dyskretne rolety rzymskie. Zamiast na całkowicie zaciemniające, lepiej postawić na przyciemniające w neutralnym odcieniu, które optycznie powiększą pomieszczenie. Mieszkańcy Skandynawii borykają się bowiem z niedoborem światła dziennego, dlatego chętnie rozjaśniają wnętrza za pomocą subtelnych kolorów. Taką dekorację można kupić na wymiar danego okna i zamontować aż na trzy sposoby, w związku będzie w sam raz, tak jak nakazuje lagom.

Szwedzkie podejście do życia wspierają także plisowane rolety. Pozwalają one bowiem zachować balans pomiędzy zapewnieniem prywatności i jasności we wnętrzu. Dzięki płynnej regulacji od góry i dołu, harmonijkowa przesłona może znaleźć się na dowolnej wysokości. Zaletą z perspektywy lagom jest również prosty design oraz możliwość optymalnego dopasowania osłony do każdego przeszklenia.

Zarówno duńskie hygge, jak i szwedzkie lagom zachęca do doceniania każdej chwili. Jako że zwykle to właśnie w swoim domu spędzamy najwięcej czasu, oba te skandynawskie trendy warto wprowadzić do własnych czterech kątów i wykorzystać również przy aranżacji okien. Niech miękkie, rozproszone światło pokrywa ciepłą poświatą naszą codzienność, wprawiając nas w dobry nastrój.

Autorką artykułu jest Natalia, redaktorka bloga Domondo.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE