21 marca w Warszawie odbyła się ósma edycja konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu z cyklu „Współczesna architektura krajobrazu-trendy, technologie i praktyka”.
Tegoroczna edycja dotyczyła drzew w przestrzeni miasta, przygotowywana była we współpracy z Polskim Towarzystwem Dendrologicznym, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Partnerami konferencji były : Instytut Architektury Krajobrazu KUL, Instytut Architektury Krajobrazu WA PK oraz Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW.
W spotkaniu wzięli udział architekci krajobrazu z Polski i Niemiec. Pierwsza część konferencji dotyczyła warunków oraz technik sadzenia drzew w mieście. Profesor Jacek Borowski w swoim wykładzie przedstawił gatunki drzew, które ze względu na postępującą zmianę klimatu, będą odpowiednimi do nasadzeń w miastach.
Po przerwie na lunch, miał miejsce pierwszy z czterech wykładów, który tego dnia mieli wygłosić goście z Niemiec. Heiner Luz– architekt krajobrazu, przedstawił kilka projektów nad którymi pracował przez ostatnie lata, w tym koncepcje nasadzeń w nowej dzielnicy Monachium- Messestadt Riem.
Po przerwie kawowej Henrike Wehberg-Krafft – architektka krajobrazu z pracowni WES LandschaftsArchitektur zaprezentowała bardzo ciekawe koncepcje oraz realizacje, które wzbudziły wielkie zainteresowanie i podziw wszystkich uczestników konferencji.
Ostatnim wykładem dotyczącym nowych trendów w architekturze krajobrazu, był wykład Stephan Lenzen z RMP Landschaftsarchitekten, wykładowcy politechniki RWTH w Akwizgranie, oraz członka grupy doradczej w biurze miejskim w Akwizgranie i Kolonii. Ten niezwykle doświadczony architekt krajobrazu, który sam przyznał z uśmiechem, że w swoich projektach więcej drzew wyciął niż posadził, przedstawił wiele ciekawych założeń na terenie Niemiec i Austrii, między innymi projekt parku przy fortecy Ehrenbreistein.
Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny na którym odbyła się wymiana doświadczeń związanych pracą architekta krajobrazu oraz nowymi trendami.
Patronem medialnym konferencji był nowy.archemon.com